Setup

راه اندازی

اگر شما مهماني‌هاي شام زيادي را در بين فاميل ميزباني مي‌کنيد، از غذاهاي روز آگاهي داريد و روحيه‌ي کارآفريني هم داريد، به تأسيس يک آشپزخانه‌ي کترينگ فکر کنيد. شما اين شانس را داريد که با يک کار کوچک و هزينه‌ي نسبتاً کمي آغاز کنيد و با افزايش مشتريان، کسب‌وکار خود را گسترش دهيد. در اين چگونه در مورد نحوه انتخاب سبک‌ و راه اندازي کسب و کار بخوانيد و اين اطلاعات را به بقيه نيز منتقل کنيد.
درباره‌ي نوع غذاهايي که به تهيه آنها علاقه داريد فکر کنيد.
تاسيس کترينگ هم مانند هر کار ديگري نياز به علاقه و اشتياق واقعي دارد. انواع غذاهايي که مي‌توانيد بر روي آنها تمرکز کنيد شامل اين موارد مي‌شود:
- ناهار و عصرانه. اگر از تهيه ساندويچ، پيتزا، تارت، سالاد و غذاهاي ديگري که عموماً در طول روز سرو مي‌شوند لذت مي‌بريد،‌ مي‌توانيد کترينگ خود را بيشتر بر روي وعده‌هاي زمان ناهار متمرکز کنيد. مي‌توانيد غذاي ادارات و سازمان‌ها‌، جشن‌ها و مراسم برگزار شده در طول روز، غذاي مدارس و … را تأمين کنيد.
- پذيرايي مراسم عروسي و مناسبت‌هاي خاص. کيترينگ‌هاي مخصوص مراسم عروسي معمولاً منوي مفصلي از اشتها آورها و فينگرفود در کنار غذاهاي اصلي و دسر‌ها ارائه مي‌کنند.
- دسر. اگر به پخت کيک و کلوچه علاقه داريد، مي‌توانيد کترينگ تهيه دسر داشته باشيد. اين انتخاب باعث محدود شدن تعداد مشتريان مي‌شود ولي در عوض وسايل و لوازم اوليه‌ي کمتري لازم خواهيد داشت.
- اشتهاآورها و پيش‌غذاها. مشتريان اينگونه کترينگ ها براي مراسم جشن رو به افزايش است و گاهي اين کترينگ ها نوشيدني‌ها و کوکتل‌هاي مخصوص هم سرو مي‌کنند.
چگونه يک آشپزخانه‌ي کترينگ تأسيس کنيم
*يک منو ايجاد کنيد.
با اين کار مي‌توانيد تخميني از ميزان فضاي مورد نياز، وسايل لازم و درآمد حدوديتان داشته باشيد.
- سعي کنيد آيتم‌هاي متفاوتي براي سلايق مختلف در نظر بگيريد. حتي اگر در يک سبک آشپزي يا غذاهاي خاصي مهارت داريد، منويي مناسب سليقه‌هاي مختلف داشته باشيد. بعنوان مثال، اگر بيشتر غذاهاي شما تند و ادويه‌دار هستند، سعي کنيد چند غذاي ساده نيز در منو قرار دهيد.
- سعي کنيد غذاهاي گياهي و وگان نيز براي کساني که گوشت و محصولات حيواني مصرف نمي‌کنند در منو داشته باشيد.
- منو را طوري تنظيم کنيد که از پس تعداد غذاهاي آن بربياييد و تهيه آنها برايتان راحت باشد و همچنين مواد اوليه مورد نياز آنها را بتوانيد تهيه کنيد.
*غذاهايتان را امتحان کنيد.
پس از اينکه منو را مشخص کرديد، يک مهماني ترتيب دهيد و غذاهاي منو را امتحاني براي دوستان و فاميل سرو کنيد. از آنها بخواهيد صادقانه نظر و پيشنهاداتشان را درباره‌ي غذاها و سرويس‌دهي بگويند.
- با ترکيبات غذاها بازي کنيد و آنقدر آزمايش و خطا انجام دهيد تا به طعم مطلوبي برسيد.
- تمرين باعث پيشرفت مي‌شود. قبل از اينکه کسب‌وکار و تاسيس کترينگ را آغاز کنيد از تسلط کافي بر روي تکنيک‌ها، زمان آشپزي و سرويس‌دهي برخوردار باشيد.

*تهيه‌ي مکان و امکانات
مکاني براي اجاره کردن بيابيد.
حتي اگر براي شروع بودجه‌ زيادي نداريد، در بيشتر جاها قوانين استفاده از آشپزخانه‌هاي خانگي براي کار کترينگ را منع مي‌کنند. نگاهي به قوانين بهداشتي منطقه خود بيندازيد تا ببينيد به چه نوع مکاني نياز داريد.
- مي‌توانيد از آشپزخانه‌هاي تجاري استفاده کنيد. بسياري از اين آشپزخانه‌ها فضاهايي را براي يک روز يا ساعاتي از روز اجاره مي‌دهند. در صورتي که فقط آخرهفته‌ها و يا مواقع خاصي از ماه کار مي‌کنيد چنين آشپزخانه‌هايي براي شما مناسب هستند.
- اگر قصد داريد بعنوان يک کار تمام وقت به کترينگ بپردازيد، به يک مکان دائمي براي آشپزي و نگهداري مواد غذايي نياز داريد. مکاني را بيابيد که لوله‌کشي مناسبي داشته باشد و بتوانيد تجهيزات مورد نيازتان را در آنجا نصب کنيد. همچنين با صاحب مکان درباره‌ي امکان نصب تجهيزاتي مانند دريچه‌هاي تهويه و چربي‌گيرها صحبت کنيد.
- اگر علاوه بر تهيه‌ي غذا، قصد داريد مکاني براي سرو غذا هم داشته باشيد، بدنبال مکاني باشيد که داراي يک سالن جدا از آشپزخانه براي نشستن باشد و تدارک ميز و صندلي را نيز ببينيد.
* آشپزخانه خود را آماده کنيد.
کار کترينگ معمولاً به تجهيزات صنعتي آشپزي نياز دارد که از وسايلي که در منزل استفاده مي‌کرديد متفاوت هستند. مقداري سرمايه تهيه کنيد و وسايلي که براي کارتان ضروري هستند را مشخص کنيد.
- خريد تجهيزات را بر اساس منو انجام دهيد. بعنوان مثال اگر بيشتر موارد توي منو کيک‌ و شيريني هستند، بهتر است دو فر داشته باشيد و يا اگر غذاهاي سرخ کرده‌ي زيادي داريد، داشتن بيش از يک سرخ‌کن ايده‌ي خوبي است.
- مي‌توانيد از چند سينک ظرفشويي استفاده کنيد تا کارها سريعتر پيش بروند، مخصوصاً اگر به فکر استخدام افراد ديگري نيز هستيد.
- از قبل درباره‌ي نگهداري غذاها نيز فکر کنيد. ممکن است به چند يخچال و فريزر براي نگهداري غذاهايي که از قبل آماده مي‌کنيد نياز داشته باشيد. محل‌هاي نگهداري گرم و سرد براي تنظيم دما و نگهداشتن مواد آماده حائز اهميت هستند.
- ظرف و ظروف و وسايلي از اين قبيل را به اندازه‌ي لازم براي موارد موجود در منو تهيه کنيد.
*تجهيزات کترينگ مورد نياز براي سرويس‌دهي به مشتريان را تهيه کنيد.
موارد مورد نياز براي سرويس‌دهي به نوع خدمات شما بستگي دارد ولي حداقل به ديس‌ها و ظروف سرو غذا نياز داريد.
- بسياري از کيترينگ‌ها بشقاب، ظروف نقره، ظروف شيشه‌اي، و يا بشقاب‌ها و ظروف يکبار مصرف دارند.
- مي‌توانيد از سيني‌هاي ويتريني و طبقه‌دار براي ارائه‌ي خدمات شيک‌تر به مراسم و جشن‌ها استفاده کنيد.
- حتماً وسايل و تجهيزات لازم براي گرم و سرد نگهداشتن غذا مانند ظروف شعله‌دار و شعله‌هاي سوخت مايع داشته باشيد.
- همچنين مي‌توانيد تهيه‌ي دستمال‌هاي پارچه‌اي، دستمال سفره، تزئينات و دکوراسيون ميز غذاخوري را نيز در نظر داشته باشيد. برخي کيترينگ‌ها سايبان‌هاي چادري براي مراسم در فضاي باز نيز ارائه مي‌دهند.

*آغاز به کار
مجوز‌ها و گواهي‌هاي مربوطه را اخذ کنيد.
درباره قوانين و مقررات بهداشتي منطقه خود تحقيق کنيد و از قوانين مربوط به کترينگ و سرو غذا و نوشيدني‌ها آگاه باشيد. مجوزها و گواهي‌هاي لازم را نيز داشته باشيد.
*قيمت‌هايتان را مشخص کنيد.
در هنگام انجام مشاوره‌ها، سرو غذاها براي نمونه و کترينگ مراسمات حتماً فکر تشريفات اداري را نيز بکنيد. براي انجام کارهاي اداري و نگهداشتن حساب‌ها و دخل و خرج مي‌توانيد يک حسابدار استخدام کنيد و يا خودتان اين کارها را انجام دهيد.
*يک ون يا وسيله‌ي نقليه براي سرويس‌دهي و تحويل غذا تهيه کنيد.
از وجود فضاي کافي در داخل ون براي قرار دادن غذا، دستمال‌ها، کارد و چنگال، و هر چيز ديگري که ممکن است نياز به حمل آن به محل مشتريان باشد اطمينان حاصل کنيد. براي شروع يک وسيله نقليه کافي است. مي‌توانيد بعدها در صورت لزوم تعداد ون‌ها را افزايش دهيد.
*کارمندانتان را استخدام کنيد.
درباره اينکه به چه کساني براي کمک رساني به شما در زمينه‌هاي تهيه غذا، حمل و نقل و سرويس‌دهي نياز داريد تصميم بگيريد.
- به جاي استخدام پرسنل در همان ابتداي کار، مي‌توانيد با افرادي از آژانس‌هاي خدماتي شروع کنيد،‌ حداقل تا زماني که کسب‌وکارتان پا بگيرد.
- يونيفرم‌هاي مورد نياز براي پرسنل سرويس‌دهي را انتخاب کنيد.
- پرسنل را براي ارائه‌ي خدمات مورد نظرتان به مشتريان آموزش دهيد.
*با يکي از تأمين‌کنندگان مواد غذايي اوليه قرارداد ببنديد.
در ابتدا مي‌توانيد از عمده فروشي‌هاي محلي مواد اوليه را تهيه کنيد اما اگر سرتان شلوغ شود،‌ بستن قرارداد با يکي از شرکت‌هاي تأمين مواد اوليه راحت‌تر خواهد بود.
- مي‌توانيد مواد اوليه را مستقيماً از مزرعه‌داران تهيه کنيد.
*بازاريابي کنيد.
از چند هفته قبل از افتتاح، آگهي‌هاي کاغذي و منوي خود را پخش کنيد،‌ در فيس‌بوک تبليغ کنيد، و در روزنامه‌هاي محلي آگهي بدهيد. مي‌توانيد از قبل سفارش دريافت کنيد و يا با برگزاري رويدادهاي پذيرايي تبليغاتي شناخته‌تر شويد.
- اطلاعاتتان را در سايت‌هاي تبليغات مراسم عروسي قرار دهيد و از تالارها و دفاتر سازماندهي مراسم عروسي بخواهيد که مشتريان احتمالي برايتان بفرستند.
- تبليغ کلامي بهترين تبليغ براي کترينگ ها است، پس سعي کنيد کارهاي اولتان را به خوبي انجام دهيد تا به زودي سرتان شلوغ شود.
نکات و هشدارها
بسياري از افراد قبل از شروع کار، در ساير شرکت‌هاي کترينگ تجربه کسب مي‌کنند. اين کار به شما کمک مي‌کند که ببينيد آيا واقعاً کترينگ براي شما کار مناسبي است يا نه.
مي‌توانيد براي آغاز کار، يک کترينگ سيار (اگر ون داريد) راه بيندازيد و يا با يک دکه يا چادر کارتان را آغاز کنيد.
کترينگ در آشپزخانه‌ي خانگي و بدون مجوز مي‌تواند باعث پيگرد قانوني و بسته شدن کترينگ شما شود. اين مرحله‌ي مهم را ناديده نگيريد.


باز کردن يک ساندويچي کوچک يا کافي شاپ، يک فعاليت اقتصادي پر سود است. چندان پيچيده نيست، اما زحمت زيادي دارد. پيدا کردن مکاني مناسب، گرفتن مجوزهاي مربوط دولتي، تهيه مواد و وسايل مورد نياز و نيز آماده کردن منوي غذا، زمان زيادي مي خواهد. هيچ مهارت خاصي براي شروع اين کار لازم نيست، اما شروع هر فعاليت اقتصادي نيازمند سرمايه گذاري است و نيز پول براي اجاره و خريد وسايل و از اين موضوعات مي خواهد.
?

مکاني مناسب پيدا کنيد. ساندويچي ها بيشتر در جاهاي شلوغ جواب مي دهند، مخصوصا نزديک دانشگاه، بيمارستان و يا مراکز تجاري بزرگ. مکاني را پيدا کنيد که جاي دنجي باشد و فضاي لازم براي يک آشپزخانه و محل نشستن مشتري داشته باشد. مغازه هاي کوچک تر، ارزان تر هستند و البته قبض برق در اين مکان ها سر به فلک نمي کشد.
?

هزينه هاي دولتي را پرداخت و گواهي آن را دريافت کنيد. مدارک معتبر براي زدن يک ساندويچي را اخذ نماييد.
?

وسايل يک ساندويچي را مهيا کنيد: مايکروفر براي خوراکي هاي کوچک و گاز براي سرخ کردن يا گرم کردن، فريزر يا يخچال براي خنک نگه داشتن نوشيدني، سينک سه قسمتي ظرف شويي براي پاک کردن و شستن ظروف.
?

مواد لازم هر ساندويچي يا رستوران، از قبيل نان، سبزيجات تازه، گوشت، پنير، نوشيدني، کاغذ يا نايلون ساندويچ، ظرف سالاد، ليوان و ظروف آشپزخانه را تهيه کنيد. حداقل يک ماه قبل، به شرکت نوشيدني مورد نظر خورد سفارش دهيد. بعضي از شرکت ها کمي کند جنس را تحويل مي دهند.
?

منويي از غذاهايي که در رستوران خود مي خواهيد سرو کنيد تهيه کنيد. منويي که شامل ساندويچ، پيتزا، سالاد، غذاهاي سرآشپز، نوشيدني و دسر است. همچنين قيمت هر قلم جنس را کنار آن بياوريد.
?

کل ساختمان را وارسي کنيد و هر نوع عيبي که به نظرتان مي رسد را رفع کنيد. سطح ديوار، رنگ محيط و تميزي آنجا را در نظر داشته باشيد. هميشه نکات بهداشتي را رعايت کنيد و با مراکز بهداشت که شما را کنترل مي کنند، تعامل داشته باشيد.
?

ميز، صندلي و بوفه مناسب متناسب با فضا را در رستوران استفاده کنيد. فضاي کافي بين صندلي ها و ميز ايجاد کنيد تا ويلچر يا کالسکه راحت قابل عبور باشد.
?

کارمند مناسب استخدام کرده و به او آموزش دهيد. هر فرد را متناسب با زمينه شغلي اش، مثل نظافت چي، آشپز، پيشخدمت و صندوق دار را آموزش دهيد. چند روز را خودتان بر آن فرد نظارت داشته باشيد. هميشه، رضايت مشتري، خود نوعي تبليغ است.
?

تبليغ را فراموش نکنيد. پيش از شروع کارتان از دوستان، پوسترهاي تبليغاتي و غيره استفاده کنيد. در شبکه هاي اجتماعي نيز مي توانيد فروشگاه خود را به ديگران معرفي کنيد.

1

براي راه اندازي يک فست فود، نياز به سرمايه اوليه داريد. بايد حداقل براي دو سال اول، تامين هزينه هايي چون اجاره محل، بيمه، تاسيسات، تجهيزات، مواد غذايي، دستمزد کارگران و تبليغ را از جيب خود و سرمايه اوليه تان در نظر داشته باشيد. موفقيت نياز به زمان دارد. اگر وام گرفتيد، بايد از پس بازپرداخت ماهيانه آن برآييد.
2

شروع به تجهيز محل کنيد. از قوانين محلي و بهداشتي اطلاع کسب کنيد. مشارکت کنيد و مجوز کسب و کار را دريافت کنيد. طرح توجيهي خوبي براي خود بنويسيد و هزينه هاي احتمالي را در نظر بگيريد.

3

اگر مي خواهيد رستوراني مستقل براي خود باز کنيد، به اين موضوع توجه کنيد که مي خواهيد چه گروهي را به رستوران خود جلب کنيد و آنچه را که مي توانيد انجام دهيد تا رستوران تان منحصر به فرد شود. شما در واقع مي خواهيد با رستوران هاي معروف شهرتان و يا کشور رقابت کنيد، پس بايد رستوران تان ويژگي خاصي داشته باشد.
4

حال وقت آن رسيده که تصميم بگيريد منوي رستوران خود را بنويسيد. منويي که هم از لحاظ قيمت و هم از لحاظ کيفيت و نوع غذاها بتواند با ديگر رستوران ها رقابت کند. غذاهاي مخصوص سرآشپز که ويژه رستوران خودتان باشد را در منو حتما لحاظ کنيد.
5

اگر نمي خواهيد رستوران را خودتان بگردانيد، افرادي را استخدام کنيد که با تجربه و البته سخت کوش و متعهد باشند. آموزش هاي لازم را به آنها بدهيد. به آنها بفهمانيد که انجام کار به نحو احسن، براي شما بسيار اهميت دارد.


بازدید از محل وانتخاب مناسب با توجه به محدوده صنفی و ترافیکی
(یکی از مسائل مهم رستوران انتخاب محل مناسب است برای آنکه از نظر کارشناسی رستوران باید در موقعیتی واقع شود که استانداردهای لازم جهت یک رستوران موفق را به همراه داشته باشد)
2-طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی(بیرون رستوران)
3-طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی طبق بودجه
(در استراتژیک جدید رستوران و فست فودها سعی میکنند بهترین دکور را طبق منطقه و غذاهایی که در آن رستوران سرو میگردد ,اجرا کنند,که آیتم های مختلفی از جمله
فضای داخلی
نورپردازی مناسب
نوع صندلی ها و نمای بیرونی رستوران ویا فست فودها را دارد.
فضای داخلی فست فود , رستوران , کافی شاپ باید تا جایی که امکان دارد باعث آرامش مشتری گردد و محیطی باشد که به ندرت از ذهن مشتری خارج شود.

یکی از سوالات پراهمیتی که سرمایه گزاران در بخش فست فود,رستوران و کافی شاپ با آن روبرو هستند برآورد هزینه تجهیزات و ماشین آلات میباشد,البته عوامل مختلفی بستگی دارد که متراژ مغازه یکی از آنها میباشد,چون نقشه چیدمان تجهیزات و ماشین آلات آشپزخانه طبق متراژ آن صورت میگیرد و مساله بعدی بر میگردد به سرمایه گزار ,چون بعضی از سرمایه گزاران تمایل دارند تمام وسایل با کیفیت بالا و تا جایی که امکان دارد مارک خارجی آن تهیه گردد و بعضی ها نسبت به سرمایه ای که دارند تمایل به تجهیزات و ماشین آلات با قیمت مناسب دارند,البته در زمان کار خیلی از مسائل که بدون برنامه و مشاوره قبلی باشد باعث بروز مشکلاتی میشود.
بعضی از رستوران ها و فست فودها بجای وسایل گران قیمت از پرسنل با تجربه استفاده میکنند که این کار هم در زمانیکه مشتریان افزایش می یابند باعث مشکلاتی می شود و قطعا نمیتوان روی آن حساب علمی و حرفه ای باز کرد,وسایل باید طبق برنامه درست و مناسب خریداری شود.
یکی از عوامل بازدهی ضعیف فست فودها و رستوران ها برنامه ریزی نادرست در راه اندازی اولیه میباشد,بعضی از سرمایه گزاران بخاطر اینکه هزینه کمتری در زمان راه اندازی داشته باشند ,بدون مشاوره دقیق,تجهیزات و ماشین آلاتی خریداری میکنند که بعد از مدتی مجبور به تعویض آن میگردند که این دوباره کاری باعث ضرر میشود)
4-پلان آشپزخانه و تهیه دستگاه های استاندارد
(دستگاه های آشپزخانه باید طوری چیدمان شود که باعث سهولت و سرعت کار در زمان پخت باشد)
5-قیمت گذاری و آنالیز منو طبق منطقه و شهر
(دقت در این اصل موجب جذب بیشتر مشتری شده و با توجه به آنالیز تک تک غذاها و قیمت تمام شده آنها میتوان به آسانی سود حاصل را مشخص کرد)
6-ارائه جدیدترین رسپی های غذایی بر حسب منطقه و ذائقه مشریان
در این قسمت لازم به ذکر است که بحث غذا و فرمولاسیون آن بسیار گسترده و طولانی میباشد که بطور مختصر به بعضی از آنها اشاره می کنم :
(منوی غذایی باید بطور کامل و جامع باشد که در صورت درخواست مشتری بتوان بیشتر خواسته های آنها را برآورده کرد –منوی اکثر رستوران ها کاملا شبیه به هم شده اند و تنها تغییر اسم غذا باعث متمایز شدن آنهاست در حالیکه رسپی همان رسپی است فقط نام تغییر کرده است به این دلیل که ایده جدید و نوآوری در این کار کم بوده است )
{اینجانب با گذراندن دوره های بین الملل در زمینه آشپزی ایرانی-فرنگی-فست فود-کافی شاپ و سسیر و تجربه ای که در این چندسال از استادان بزرگی که فراگرفته ام میتوانم خمیرپیتزا با آردهای مختلف و طعم های متفاوت آموزش بدهم ودر زمینه ساندویچ ها نیز با گوشت های متفاوت از جمله ماهی ها-شترمرغ-بوقلمون - بلدرچین و...موارد دیگر تخصص ویژه ای پیدا کرده ام که همه این تجارب باعث تنوع و نوع آوری در منوو رسپی هایم بشمار می آید و این تازگی و تنوع در غذا ها باعث استقبال مردم تا کنون بوده است.}
7-کاور یا سس پراهمیت ترین قسمت در تهیه غذا میباشد.
( سس تکمیل کننده غذا و طعم آنست که یکی دیگر از عوامل جذب مشتری ست.برای سس میتوان از یک فرمولاسیون خاص استفاده کرد که در تمامی شعبات ارائه و پخش گردد.)
8-غذای سالم یا پیش غذا
(پیش غذاها شامل انواع سالادها و سیب زمینی ها و ... میباشد. از موفقیت های بعضی رستوران ها ارائه غذاهای سالم است .پیش غذاها را میتوان با کمترین مقدار روغن و یا بدون روغن تهیه کرد و همچنین برای سالادها از سس های رژیمی و کم چرب استفاده نمود .همین مساله در جذب مشتریانی که تمایل به استفاده از غذاهای کم چرب و رژیمی دارند کمک بسیاری میکند
ما میتوانیم از جمله رستوران هایی باشیم که به مشتریان غذاهایی سالم ارائه میکنیم)
9-مشاور در تهیه نرم افزارهای جامع و کامل برای رستوران ها
10-نظارت بر عملکرد مدیریت و پرسنل
(آنچه که دلیل بر موفقیت رستوران میباشد پشتیبانی و نظارت بعد از راه اندازی است که باید عملکرد مدیریت و پرسنل زیر ذربین تخصصی قرار بگیرید تا در صورت مشاهده مشکل و یا سهل انگاری در کار تذکر لازم داده شود و همچنین کیفیت غذاها باید همانند روزهای اول(افتتاحیه)باشد.)
11-آموزش کارکنان و مدیران و آشنایی جدیدترین استانداردهای جهانی
12-تعیین حقوق کارکنان
13-تعیین ساعات کاری و سیاست های مرتبط با آن
14-طراحی فرم ها و روش کنترل و نظارت بر عملکرد پرسنل
15-برآورد هزینه های کامل برای راه اندازی فست فود
16-استانداردسازی پارامترهای غذایی مجموعه جهت اخذ گواهینامه ایزو
17-تدوین استراتژی بهداشت و سلامت پرسنل ومحیط آشپزخانه طبق اصول وزارت بهداشت
18-مشاور در قسمت خرید مبلمان داخلی رستوران
19-طراح و مشاوره در طراحی لوگو(آرم تجاری)
20-مشاور و طراحی جعبه های بیرون بر-بروشور-تراکت ها-سربرگ ها-کارت و کلیه امور مرتبط به طراحی چاپ و تبلیغات
21-اجرای روش های تبلیغاتی اثربخش جهت افزایش فروش
22- مشاور در خرید ابزار آلات آشپزخانه
23-تهیه مواد اولیه مرغوب با قیمت مناسب
24-سفارش و تهیه لباس پرسنل

تماس با من

ایران - تهران

ramin.chef @ yahoo . com

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 23:00 - 9:30

جمعه و روزهای تعطیل 18:00 - 11:30

مشاوره

تماس برای مشاوره

09124591733